Co všechno je možné na střechách? | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Co všechno je na střechách možné?

Datum:17.12.2015

V Poradenském Studiu Coleman se věnujeme střechám ne od stolu, ale přímo na místě. Proto se občas setkáváme s věcmi a řešeními, nad kterými zůstává rozum stát nejen člověku, který se střechám věnuje, ale na první pohled je jasné i laikovi, že ,,něco“ je špatně.
 
Protože se blíží konec roku a je tedy nárok na nějaké to pousmátí, dovoluji si prezentovat vám některé fotografie vypovídající o vysoké flexibilitě uvažování, přizpůsobivosti nebo jen čisté lenosti investorů i realizačních firem. Část fotografií vychází z neznalosti, ale opravdu jen menší část.
 
Prosím, byť jsou tyto fotografie zejména na školeních ceněné, neberte si z nich příklad. Čím méně se s takovými problémy a řešeními budu setkávat, tím lépe pro investory i pro mne.
 

Začněme například tím, jak si se střechami umí pohrát vítr…

 
 plocha_strecha_po_vychrici
Toto není střecha před dokončením, ale střecha po vichřici.

 
plochá střecha po vychřici
Ta samá střecha v ,,širším“ a vše vysvětlujícím záběru.
 

Vítr se podceňovat nemá. Další sekce fotografií se bude věnovat odvodnění střech.

špatně udělaný svod
Proč se trápit se svodem po fasádě, když elegantně několika nestandardními napojeními a dvěma koleny můžete provést něco takového.

okapová roura
Popravdě, žlab by měl být podepřen trošku hustěji, než po cca 3 metrech. Ale do země se nemuselo kopnout.

 
špatný odvod střechy
Kromě elegantních sandálů zákazníka uvidíte ucpaný vtok na ploché střeše v Ostravě. Na tom by nebylo nic tak zásadního, ale když si uvědomíte, že výška budovy a tedy i výška bahna ve svodu je cca 20 m, to už je slušná výška. Asi tak 250 litrů bahna. Proč osazovat do vtoků lapače nečistot a pravidelně čistit, že?
 

 
okap_špatně udělaný
Když svítí sluníčko, není ten svod tak nebezpečný. Ale v momentě, kdy intenzivně prší, nebo svodem sjede kus ledu, stává se nebezpečným až vražedným nástrojem.
 

Teď jen tak mimochodem…

 
asfaltový pás s tlemel
Když už někdo neudělá dobře hydroizolaci, která by ale měla být vodotěsná, připadá mi zbytečné dráždit ještě tím, že proděraví asfaltový pás a zavěsí přes hydroizolaci táhlo. Tmel už to nespasí. Proč někdo nepřeizoloval ještě tento prostup mi není jasné.

A teď sekce "Co nám to tu roste"

mech_na_střeše
Krásné zátiší s břízkami. Když vezmete, že největší kusy mají přes 2 m, nebude to záležitost posledního měsíce, že?

řasy_na_střeše
Tohle taky vyrostlo. I když to vypadá jako satelitní fotografie jezera, jedná se o řasy, které rády rostou v nevysychajících loužích na plochých střechách. Že to pásu ,,svědčí“ je patrno.

 
řasy na střeše asfalt
Širší, vysvětlující záběr.
 

A jedna z nejoblíbenějších sekcí – sníh.

 
rampouchy na střeše
Mít pověšené na okapu tyto rampouchy je nejen o lenosti, ale i o hrdinství. Nejdelší kusy mají dobře přes 2,5 m a satelitní anténa pod nejdelším kusem asi nedožije jara.

  
nebezpečné zhazování střechy
Nestalo se. Ale kdyby se pánům ten sníh ze šikmé střechy rozjel, asi by jim trošku podrazil nohy. Střecha je cca v 18-ti metrové výšce a neviditelné lano, které oba pány nepochybně poutá, nebude nejsilnější.

 
 
A poslední kousek – když vám někdo bude tvrdit, že ať je střecha kdekoliv, sníh můžete nechat sjíždět, nemusí to být vždycky pravda. Na střeše nebyla jediná sněhová taška nebo jiné opatření a hladký skluz sněhu ze střechy jaksi nenastal.
 
 
 

Další články

Požadavky na požární bezpečnost střech

Stanovíme si základní pojmy a popíšeme jejich význam. Cílem požární bezpečnosti staveb je zabránit vyšším ztrátám na životech, zdraví osob a majetku než je nezbytně nutné. Stavební objekty proto musí být navrženy tak, aby celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015

Nosná vložka asfaltových pásů

Kvalita a trvanlivost asfaltového pásu je dána mimo potřebnou kvalitu asfaltů rovněž nosnou vložkou, ta v asfaltovém pásu plní hlavně následující funkce. celý článek

13.1.2015

Okapní plechy - okapnička - a její popis

Využití okapních plechů a podmínky pro jejich navrhování a dimenzování celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon   linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.