Horko v podkroví řešení | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Léto se blíží - Jak řešit horko v podkroví?

Datum:7.5.2015

Podkroví v létě, pokud není střecha provedena tak, jak být má, se může stát poměrně nepohodlným místem pro pobyt a spát v takovém prostředí je vysloveně za trest. Teplo je nakumulováno do konstrukcí, takže i v případě, že teplota vzduchu venku poklesne na únosnou mez, pokud neuděláte v podkroví průvan, ani nepoznáte, že máte otevřené okno.
 
Dá se s tím něco dělat?
Příčiny vysokých teplot v podkrovních místnostech v letním období:  
 
Napsat sem objevnou myšlenku, že příčinu je potřeba hledat v tom, že je horko i venku a prostě moc svítí sluníčko je sice věc pravdivá. Proč ale nemá v podkroví horko k zalknutí každý? V čem tedy může být rozdíl mezi podkrovím Vaším a sousedovým? 
 
Zateplení

 Co napadne okamžitě každého jako příčina je tepelná izolace střechy a její  množství. Samozřejmě, zateplení střechy má přímý vliv na teplotu v interiéru v létě i v zimě. Takže ano, špatně zateplená střecha je jednou z prvořadých příčin příliš teplého podkroví v létě. Protože je většinou dodatečné zateplení střechy ze strany interiéru problematické, zejména vzhledem k hotovým pohledovým povrchům konstrukcí, většinou je střecha doteplována shora nadstavením krokví a vložením tepelné izolace do vzniklého prostoru, nebo po konzultaci s odborníkem dodatečné nadkrokevní střechy zateplením deskami PIR nebo podobnými materiály. Zde doporučuji zpracování výpočtů, aby nedocházelo po doteplení k nadměrné kondenzaci vlhkosti v konstrukci střechy.   
 
horko v podkroví                  horko v podkroví                  horko v létě v podkroví
 
 
Špatné větrání střešního pláště
Tato příčina je jedna z nejčastějších a také, pokud je konstrukce střechy
 provedena správně, jednou z nejsnáze odstranitelných příčin. Dokonce na větrání v létě kladu ještě větší důraz, než na zateplení střechy. Pokud se Vám slunce opře do střešní krytiny a rozpálí ji, zejména když je černá, hnědá, teplo se hromadí v prostoru pod krytinou a prohřívá celou konstrukci střechy. Tepelná izolace nespasí vše, jen oddálí dobu, kdy se teplo prodere přes konstrukci střechy až do interiéru a k Vám. Z vlastní zkušenosti mohu tvrdit jedno – na střeše mám plechovou střešní krytinu černé barvy. Při největších horcích v létě dosahuje její teplota cca 80°C (krytina je velmi lesklá, na matném povrchu bych dosahoval teplot jistě ještě o 10-15 °C vyšších). Ale pokud sáhnu z prostoru půdy do spoje pojistné izolace (tedy sahám na fólii, která je od krytiny cca 50 mm a odděleně je od ní pouze větranou mezerou), teplota je zde kolem 40-45°C (vše měřeno infra teploměrem). To je velmi důležité, protože pokud by teplota na pojistné hydroizolaci - fólii dosahovala teplot podobných, jako má střešní krytina, velmi rychle by degradovala a přestala plnit svoji funkci při ochraně konstrukce střechy proti zafoukanému sněhu a vodě. Sám jsem viděl mnoho střech s taškovou krytinou, kde nebyl dostatečný počet větracích tašek nebo jiného způsobu odvedení vzduchu z větrací mezery a fólie velmi rychle (i po 5-ti letech) degradovala natolik, že ztratila svou pevnost a hydroizolační schopnost. U většiny typů střešních krytin stačí přidat u hřebene větracích prvků. U okapové hrany většinou je zřízen dostatečný nasávací otvor a výsledné proudění vzduchu ochlazuje střechu, strhává sebou horko z krytiny a v noci, pokud je venku chladněji než uvnitř, odvádí teplo z konstrukce mimo objekt. Proto považuji správné větrání za jednu z nejdůležitějších věcí při takovém úkolu, jakým je ochrana podkroví před horkem.
 
A co nám může kromě oteplení střechy a správného větrání střechy pomoci při boji s horkem v podkroví?
 
- Rozumné větrání okny pokud je venku 30°C ve stínu a doma máte 24°C, je otevřené okno nesmysl, pokud se chcete ochladit. Jinou věcí je, že pokud vytvoříte průvan, pocitově Vám při přibližně stejné teplotě venku a uvnitř může být lépe.    
 
- Přemýšlejte dopředu již při stavbě a používejte speciální pojistné izolace (to jsou ty střešní fólie, které se dávají na tepelnou izolaci pod krytinou – nezaměňovat s parozábranou), které jsou vyvinuty pro snížení prostupu tepla do konstrukce, většinou jsou shora potaženy tenkou vrstvou kovu. Tento materiál část tepla nepropustí a odrazí jej zpět do větrané mezery. Pokud je ale střecha špatně větraná, moc si od takové fólie neslibujte.
 
- Při volbě světlých a lesklých povrchových úprav krytiny bude prostě střecha přijímat méně tepla. To je jasný a logický důvod, proč volit světlejší barvy.
 
- Používejte do střešních oken předokenní markýzy. Pokud máte ve střeše několik střešních oken a v nich tmavé rolety, teplo prohřeje roletu a tím i interiér. Stejně tak, když nemáte ve střešních oknech žádnou ochranu proti slunci. Pokud použijete předokenní markýzu, teplo ji sice ohřeje, ale ona samotná je venku a neprohřívá Vám interiér a proti slunci chrání dobře.
 
Celkově lze říci jedno, popřemýšlejte nejdříve, kde je chyba. Divoké dodatečné zateplování je někdy zbytečné  a pro řešení problému postačuje opravdu přidat na větracích taškách střechy nebo přistínit velké množství střešních oken. Například by Vám mohlo být divné, že v létě řešíte horko, ale v zimě se stejně komfortně cítíte v přízemí i v podkroví…
 
Pokud chcete svůj problém řešit s námi, neváhejte mě kontaktovat na poradenstvi@coleman.cz nebo 725 675 653
 
 
 
 

Další články

Požadavky na požární bezpečnost střech

Stanovíme si základní pojmy a popíšeme jejich význam. Cílem požární bezpečnosti staveb je zabránit vyšším ztrátám na životech, zdraví osob a majetku než je nezbytně nutné. Stavební objekty proto musí být navrženy tak, aby celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015

Nosná vložka asfaltových pásů

Kvalita a trvanlivost asfaltového pásu je dána mimo potřebnou kvalitu asfaltů rovněž nosnou vložkou, ta v asfaltovém pásu plní hlavně následující funkce. celý článek

13.1.2015

Okapní plechy - okapnička - a její popis

Využití okapních plechů a podmínky pro jejich navrhování a dimenzování celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
Odběr novinek emailem

Naše skvělé nabídky a novinky. Stačí pouze vyplnit vaši

Editace, odhlášení
facebook icon      linkedin icon   
Powered by Programia