Jak správně namontovat střešní vpusť s nástavcem? | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Jak správně namontovat střešní vpusť s nástavcem?

Autor:Stanislav Nohavica Datum:14.1.2015

Upozornění: Stále se objevují případy chybné montáže střešních vpustí s nástavcem pro tepelné izolace. Týká se to samozřejmě kvalitnějších vpustí s manžetami (např. Topwet), nikoliv klasických dutralových nezateplených vpustí. Proto jsem se rozhodl osvětlit systém užití kombinace vpusti a nástavce ještě jednou a podrobněji, přestože nepřišel dotaz do poradny z popudu zákazníka.
 
 
Pokud aplikujete vpust na jednoplášťovou střechu, která je tvořena pouze hydroizolací a nosnou konstrukcí bez tepelné izolace, použijete pouze vpust, kterou nasunete na kanalizační potrubí, v němž by mělo být implementováno těsnění.
 
Střešní vpusť montáž 
 
Aplikujete-li vpusti s nástavcem pro tepelné izolace, vzniká mnoha izolatérům problém. Protože vidí, že v krabici se vpustí je i krycí košíček, automaticky považují vpust za horní díl systému a do připraveného otvoru aplikují nástavec (který není zateplený a profil nástavce se od profilu vpusti liší!). Bohužel poté brzy zjistí, že když chtějí osadit vpust do nástavce, nedaří se jim to a v mnoha případech je také vpusť příliš krátká.

Správný postup je tento

  • Vpust (v tomto případě spodní díl odvodňovacího systému) umisťujeme jako díl, který je schopen odvádět srážky z parozábrany. Proto – pokud máme v plánu parozábranu provádět z asfaltového pásu – objednáme také vpust s manžetou z asfaltového pásu. Osadíme vpust a napojíme parozábranu na manžetu.
  • Po aplikaci tepelné izolace (a například první hydroizolační vrstvy pásu) vyjmeme z krabice s nástavcem pro tepelnou izolaci těsnicí kroužek a nasadíme jej do drážky pod hrdlem vpusti (tento kroužek není součástí vpusti, neboť je-li vpusť umístěna samostatně, není potřebný a dodává se tedy s nástavcem).
  • Osadíme přes otvor v tepelné izolaci nástavec, který je těsněn výše zmíněným kroužkem. V tomto momentu již nemůže odtékat voda z parozábrany. Kroužek má tu funkci, že pokud se ucpe kanalizační potrubí, voda stoupající tímto potrubím vyteče na střechu a ne do prostoru tepelné izolace. Proto je lepší osazovat vpusti až v čase, kdy máte zajištěno odvodnění plochy, aby nezůstávala voda v prostoru tepelné izolace.  
 
střešní vpusť montáž  
 
  • Napojíte nástavec s příslušnou manžetou (bitumen, fólie) na hydroizolační povlak (samozřejmě ideálně ze spodní strany fólie nebo pásu). 
  • Z krabice, v níž byla vpust, vyjmeme lapač nečistot a nasadíme na nástavec. 
Jak vpusti, tak nástavce lze objednat ve variantách materiálu napojovací manžety: 
  • PVC 
  • bitumen 
  • EPDM 
  • stěrka 
Pro opravy střech, kde není potřeba užití dvoustupňové vpusti, doporučuji užití sanační jednostupňové vpusti s těsnicími několikastupňovými manžetami.
Pokud stále potřebujete poradit, jak namontovat střešní vpusť i s nástavcem, neváhejte se obrátit na naši poradnu. 
 

Další články

Dá se nějakým způsobem urychlit vysychání ploché střechy, když mi zateklo do polystyrenu.

Osazením aeračních komínků sice dosáhnete pozvolného vysychání, zde se ale jedná o horizont let. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015

Jakým způsobem mám spádovat atiku při rekonstrukci ploché střechy?

Způsobů existuje několik. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon   linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.