Jak předcházet tvorbě rampouchů v rýně a ledu ve svodech - řešení, návod, tipy | Coleman.cz - materi

Jak zamezit tvorbě ledu a rampouchů v okapu?

Datum:23.11.2015

okapy_rampouchy_led_ostranit
Poslední dvě zimy nestály, co se množství sněhu týče, za moc. Sněhová nadílka byla oproti době před cca 10-ti lety, kdy se propadlo několik střech a prodej okapů nebývale vzrostl, díky masám sněhu valícím se ze střech a beroucími s sebou vše, co jim stálo v cestě. Ruku v ruce s problémy se sněhem sjíždějícím ze střechy byly problémy u střech, které sníh sice díky dobrým protisněhovým opatřením nenechaly ve větším množství spadnout na zem, ale zase odtávající sníh plnil okapy, zejména ze severních stran střech, ledem. Takový okap plný ledu tající vodu z výše položených partií střechy neodvádí a přetékají. Rampouchy z nich visící dosahují občas úctyhodné délky lahodící oku, ale jen do doby, než si majitel domu uvědomí, že okap je na metru zatížen klidně 50,70 i 100 kg ledu visícího nad chodníkem nebo automobilem a hrozící okap deformovat nebo rovnou ohnout žlabové háky a okap definitivně narovnat. Kromě toho se také ne zrovna zřídka stává, že sníh začne namrzat až ve svodech, kde se v určité partii svodu vytvoří zátka a voda se nad ní kumuluje a mrzne. Potom svod roztrhne, nebo rozvolní spoj (záleží na konstrukci samotného svodového potrubí, je-li svařené nebo falcované).
 
Pořád Vám možná vrtá hlavou, jak může sníh někde na střeše stát a v jiné partii svodu mrznout.
Může a velice dobře. Jednak někdy například u plochých střech, je střecha shora osvícena sluncem a voda je vedena do svodů umístěných na zastíněné straně. Teplota střechy je díky osvitu je nad nulou, ale na stinné straně je teplota kolem -5°C. Voda pak ve svodech krásně mrzne. Nebo je střecha osvícena, ale fasáda je ve stínu vyšší budovy. Nastává ten samý problém.
 
Co tedy s tím?
Řešení existuje. Poměrně elegantní a něco stojí jak pořízení, tak provoz. Ale pokud je systém dobře navržen, funguje. A to je to cenné.
 
Jak to funguje? Jak se to spouští? Můžu si to namontovat sám? Kam se to zapojuje do sítě?
 
Takže. Systém je možné osadit si sám, pakliže se nebojíte výšek a dodržíte zásady bezpečnosti práce tak, aby jste ji ve zdraví přežili. Pokud by jste ale chtěli k okapovému systému vyhřívat ještě úžlabí, na to už by jste měli pozvat jistě pokrývače, protože i pokud nespadnete, naděláte asi více škody, než užitku. Tedy ideálně nechte instalaci na odbornících.
 
vyhrivani_okapu_system_teplo
Systém je ideální osadit plně automatizovaný. Tedy žádné strkání do zástrčky v momentě, kdy si myslíte (nebo víte), že máte v okapech nebo svodech led. Systém by měl pracovat v režimu, kdy se spustí sám za definovaných okolností. Jen tak je možné zabezpečit jeho funkčnost. Pokud totiž spustíte vyhřívání v momentě, kdy je už okap po okraj plný ledu, vyhřeje se kolem kabeláže tunel a další teplo pohltí zcela bezpečně okolní masa ledu. Tedy nebude fungovat. Systém tedy MUSÍ být spouštěn automaticky, má-li zamezit zneprůchodnění žlabů udržet jejich funkci. Vyhřívání okapů má dvě úrovně automatického spouštění. Buď jen teplotním čidlem, kdy se systém spustí v teplotním intervalu nastaveném na termostatu. Toto řešení je vhodné pro méně rozsáhlé aplikace, protože začíná topit vždy v daném intervalu bez ohledu na to, zda je ve vytápěné části odvodňovacího systému vlhkost. Topíte tedy i v zimě, kdy by nespadla ani vločka. Další, sofistikovanější variantou je kombinace teplotního a vlhkostního čidla. Tato varianta je vhodná pro jakékoliv rozsáhlejší aplikace. Systém totiž nezačne topit, dokud není splněna podmínka nejen teploty, ale i podmínka vlhkosti ve žlabu. Čidlo na vlhkost se totiž umísťuje přímo do žlabu. Pokud tedy vlhkost není přítomna, čidlo netopí
.
Zapojení do sítě by měla provést odborná firma. Prakticky vždy je potřeba přivést z rozvaděče elektřinu studeným kabelem do přípojného místa. To by jste sami zkoušet určitě neměli.
 
Pro ty nejjednodušší aplikace byly vyvinuty i sady pro zapojení do zástrčky. Zde ale je potřeba odkázat na výše zmíněný problém – pokud budete zapínat systém sami, je velmi reálné, že neodhadnete množství ledu ve žlabu a zapnete kabel pozdě. Ideální je opravdu automatické spínání systému.
 
Potřebujete návrh vyhřívání okapů? Neváhejte nás kontaktovat a my Vám s tímto pomůžeme.
 
poradit_s_vyhrivanim_okapu

 
 
Sadu na vyhřívání okapů zakoupíte výhodně i v našem e-shopu. sada_na_vyhrivani_okapu
 

Štítky

Další články

Požadavky na požární bezpečnost střech

Stanovíme si základní pojmy a popíšeme jejich význam. Cílem požární bezpečnosti staveb je zabránit vyšším ztrátám na životech, zdraví osob a majetku než je nezbytně nutné. Stavební objekty proto musí být navrženy tak, aby celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015

Nosná vložka asfaltových pásů

Kvalita a trvanlivost asfaltového pásu je dána mimo potřebnou kvalitu asfaltů rovněž nosnou vložkou, ta v asfaltovém pásu plní hlavně následující funkce. celý článek

13.1.2015

Okapní plechy - okapnička - a její popis

Využití okapních plechů a podmínky pro jejich navrhování a dimenzování celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon      linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.