Nezřídka se setkáváme s klempíři, kteří jsou vystaveni kritice ze strany investorů za nekvalitně odvedenou práci v rámci montáže okapových systémů. Argumentace mívá velice často shodný jmenovatel: navlhnuté zdivo. Je však na vině vždy řemeslník?

Okapový systém slouží k odvodu srážkové vody ze střešního pláště. Základními předpoklady funkčnosti jsou správné nadimenzování velikosti okapu, výběr vhodného materiálu a kvalitní provedení montáže. Ovšem ani při splnění těchto podmínek nelze spoléhat na to, že celý systém bude stoprocentně funkční. U všech stavebních prací je totiž vždy nutné posoudit co možná nejširší okruh okolností, které budou mít na výsledné dílo a jeho užívání vliv.
Současným trendem je enormní tlak na náklady výstavby. Tento jev s sebou však vždy přináší riziko, že realizovaná úspora se projeví defektem, který pak při likvidaci spolkne řádově násobky uspořené sumy. Kvalita produktů se tak plíživým tempem odsouvá na druhou kolej a investoři se často snaží nákladovou složku výstavby snížit i o preventivní opatření, která nejsou vždy nezbytná, ale zvyšují kvalitu užívání stavebního díla a udržují ho ve funkčním stavu po několikanásobně delší dobu.
Jednou z opomíjených věcí je realizace preventivních opatření, jež brání zanášení okapů. Zanesení okapního žlabu nečistotami nebo ucpání svodové roury zcela logicky vyústí v přetékání dešťové vody z okapního žlabu a v následné navlhání zdiva. Tento případ je selháním investora, který posléze – často z neznalosti věci – může vést k reklamacím provedených prací, v tomto případě však neoprávněně. Právě investoři by si měli být vědomi, že preventivní opatření znamenají jednorázový výdaj, ale v důsledku jsou zárukou kvality a eliminují případné náklady a rizika. Klempíř se zkušenostmi z praxe by pak měl dát v případě investorova opomenutí nebo odmítnutí těchto doplňkových opatření signál k přehodnocení postoje.
Zanášení okapů listím a velkými mechanickými nečistotami se dá velice snadno předcházet, a to bez nutnosti investovat velké sumy peněz. Odměnou je pak funkční okapový systém, který nevyžaduje tolik času na revize během životnosti. Stačí velice málo:
- uvědomit si potřebu tohoto opatření
- rozhodnout se pro správnou formu preventivního opatření
- zvážit specifika daného objektu/odvodňované střechy
- uvědomit si případné škody plynoucí z absence preventivního opatření
Na zanášení okapů má vliv jak zasazení do urbanistického celku s ohledem na okolní zeleň, tak i členitost okapového systému. Rizika u členitého odvodnění jsou samozřejmě vyšší, neboť se nečistoty usazují v zákoutích, kde dochází ke zpomalování odtoku. Zvýšené riziko s sebou přináší též instalace okapového vytápění.
Nejběžnějšími opatřeními proti zanášení okapů především listím a organickými mechanickými nečistotami je ochranná mřížka na žlaby – nejčastěji z tahokovu nebo děrovaného plechu. Titanzinkový tahokov RHEINZINK® AERO 63 dodáváme v tabulovém provedení 1000 x 2000 mm, z něhož si každý řemeslník může nadělit pruhy adekvátně podle velikosti okapového žlabu.
Na svody většinou postačí ochranný košík vkládaný do kotlíku. (Ocelová varianta | Plasová varianta)
Problém zanášení v místě napojení okapových svodů do kanalizačních vpustí řeší ukončovací svodová roura s čisticím otvorem (například tato).
Navštivte náš e-shop a vyberte si kvalitní ochranu do vašeho okapového systému.