Louže a kaluže na ploché střeše | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Louže na ploché střeše

Datum:18.1.2016

Jsou přípustné?louze_na_poche_strese
Tuto otázku řešíme v Poradenském Studiu Coleman každou chvíli.
 
Investorovi se nelíbí, že má na ploché střeše louže.
Realizátor to považuje za normální, zejména u rekonstrukce.
 
Jak to je? Jaký má být sklon ploché střechy podle normy? 
 
Nejdříve si řekněme, proč by vlastně louže na ploché střeše být neměly, respektive jaké je riziko jejich přítomnosti na ní. Stručně řečeno, záleží na jejich hloubce. Pokud totiž louže nevysychá dlouhodobě, v řádu týdnů, začnou v ní totiž růst mikroorganismy, které dokáží zejména v případě hydroizolací z asfaltových pásů, degradovat jejich hmotu.  Norma ČSN 731901 – Navrhování střech – základní ustanovení připouští tvorbu louží u rekonstruovaných střech se sklonem do 3%. Hloubka louže přitom nesmí být větší, než 10 mm. Pravděpodobně se jedná právě o hloubku spojenou s vysycháním. Je potřeba dodat, že louže mohou být pouze lokální. Ne tedy celá střecha zalitá 10 mm vody.  
 
Dále se zde specifikuje, že louže nesmí vzniknout pokládkou nových materiálů. Tedy nevhodně, křivě, položenou
nebo nevyrovnanou tepelnou izolací apod. Tedy vytvořit louži tam, kde původně nebyla, je problém i u střechy rekonstruované. 
U novostaveb se louže neočekávají. Samozřejmě, vždy při kladení hydroizolací vznikají spoje, které jsou vysoké 1-5 mm, a při dobrém sklonu střechy za spoji vždy zůstane trocha vody, malá louže sahající 50-100 mm od spoje. Ale to je velmi omezené množství. Norma doporučuje sklon 3%. Nevyžaduje  jej, pouze doporučuje. Od sklonu 3% se, podle normy, louže netvoří. Respektive je zde přesně napsáno, že „Kaluže se obvykle tvoří při sklonu povrchu střechy do 3%“. 
 
Popravdě, pokud hydroizolace vydrží louži do 10 mm na rekonstruované střeše, zjevně jí neublíží louže do 10 mm na střeše novostavby. Ale na střeše novostavby by takovéto louže být opravdu neměly. Takže realizátoři, tvrdit zákazníkům, že 50 mm hluboká louže na střeše je přípustná, je zcela mimo realitu. Pokud víte, že nedokážete střechu realizovat podle předpisů, buď si nechte potvrdit zákazníkem, že s tímto řešením souhlasí, nebo se do toho nepouštějte.
 
 

Další články

Požadavky na požární bezpečnost střech

Stanovíme si základní pojmy a popíšeme jejich význam. Cílem požární bezpečnosti staveb je zabránit vyšším ztrátám na životech, zdraví osob a majetku než je nezbytně nutné. Stavební objekty proto musí být navrženy tak, aby celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015

Nosná vložka asfaltových pásů

Kvalita a trvanlivost asfaltového pásu je dána mimo potřebnou kvalitu asfaltů rovněž nosnou vložkou, ta v asfaltovém pásu plní hlavně následující funkce. celý článek

13.1.2015

Okapní plechy - okapnička - a její popis

Využití okapních plechů a podmínky pro jejich navrhování a dimenzování celý článek

Stanislav Nohavica 13.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon   linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.