Pálená taška nebo betonová krytina - hlavní rozdíly | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Pálená nebo betonová taška? Kterou krytinu zvolit?

Datum:26.8.2015

Zásadní rozdíly mezi pálenou a betonovou krytinou jsou velmi diskutované téma. My jsme se proto rozhodli Vám tyto zásadní rozdíly alespoň trochu přiblížit. Proč jen trochu? To se dozvíte na konci článku. 
 
Použitelnost 
Z hlediska použitelnosti se dá prakticky říci, že tam, kde se dá použít betonová taška, tam lze použít i krytinu pálenou. Každá z těchto krytin má určitý bezpečný sklon pokládky, který by se měl respektovat. Dá se říci, že co do sklonu se tyto krytiny liší jen drobně. Co se týká podkladní konstrukce, tak její příprava je odráží od velikosti krytiny. Pokud budeme v potaz velikostně podobné tašky těchto rozdílných materiálu, dospějeme k velise podobné podkladní konstrukci. Zde tedy zásadní rozdíly nejsou.
 
Pokládka 
Keramická krytina je díky použitému materiálu přesnější a to i v zámcích krytiny. Její pokládka je tedy preciznější, zámky jsou většinou vytvořeny po všech stranách krytiny. Tím se zlepšuje také její propustnost vody a sněhu.
Oproti tomu betonová krytina má zámky většinou pouze na jedné straně krytiny. Zámky jsou v poměru ke keramice ne tak přesné a tak lze drobné nerovnosti při pokládce vyrovnat v zámcích.
 
Vzhled
Betonových tašek existuje pouze několik vybraných typů. Složitější tvary totiž nejsou kvůli použitému materiálu možné uskutečnit. Co do povrchové úpravy se snaží betonová taška konkurovat pálené, barva se však z tohoto materiálu časem "vymyje". Délka tohoto "vymytí" je ovlivněna typem povrchové úpravy a kvalitou tašky.
Pálená taška se nijak nenechává ve tvarech nijak výrazně omezovat. Máte tedy na výběr rozmanitou škálu členitých tvarů s většími přesnostmi. Barevné úpravy jsou srovnatelné s betonovou taškou, ale povrchové úpravy jsou mnohem stálejší.
 
Hmotnost
Většinou se traduje, že betonová taška je těžší než taška pálená. Jedná se však o mýtus. Tašky podobných rozměrů jsou váhově srovnatelné.
 
Životnost
Keramika pálené tašky je díky použitému materiálu poměrně stálejší. Budeme-li se bavit o funkčnosti, nikoliv o vzhledu, je tento parametr srovnatelný.
 
Izolace
Ano, střešní krytina má dům zdobit, ale stále je jejím hlavním účelem chránit zbytek domu.
Jak už bylo psáno, pálená taška má více zámků, které jsou přesnější. Toto minimalizuje propustnost vody a je tak méně namáhána hydroizolační fólie, které se používá pod latě. U betonové tašky je nápor na tuto izolaci poměrně vyšší. U betonové tašky se proto doporučuje použití lepší a kvalitnější hydroizolační fólie.   
 
Jaké kritéria musíte při výběru zvážit?rozdily_mezi_betonovou_a_palenou_taskou
 • lokalita
 • barva fasády
 • barva střechy
 • typ střechy
 • sklon střechy
 • hydroizolace
 • klimatické podmínky
 • cena
 • životnost
 • pochůznost střechy
 • doplňkový sortiment
 • zvláštní tašky
 • členitost střechy
 • a další
Toto téma by prakticky vydalo na celou publikaci.
A taky že vydalo.
Rozhodli jsme se s týmem našich profesionálů sepsat tyto hlavní rozdíly.
Souboj mezi betonovou a pálenou krytinou jsme obohatili o další běžné střešní krytiny. Vznikla tak jedinečná publikace "Průvodce výběrem střešní krytiny" která Vám pomůže si správně vybrat s ohledem na všechny nutné parametry.
 
Stáhnout publikaci zdarma si můžete ZDE
 
 BETONOVA_NEBO_PALENA_TASKA
 

Další články

Jak správně namontovat střešní vpusť s nástavcem?

Pokud aplikujete vpust na jednoplášťovou střechu, která je tvořena pouze hydroizolací a nosnou konstrukcí bez tepelné izolace, použijete pouze vpust, kterou nasunete na kanalizační potrubí, v němž by mělo být implementováno těsnění. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015

Dá se nějakým způsobem urychlit vysychání ploché střechy, když mi zateklo do polystyrenu.

Osazením aeračních komínků sice dosáhnete pozvolného vysychání, zde se ale jedná o horizont let. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon   linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.