Správná aplikace větracích komínků | Coleman.cz - materiály pro střechy a fasády

Jaká je správná aplikace větracích komínků v ploché střeše?

Autor:Stanislav Nohavica Datum:14.1.2015

Jaká je správná aplikace větracích komínků v ploché střeše? Viděl jsem několik způsobů jak pod hydroizolací, tak pod tepelnou izolací, a nevím, který je správný.
 
 
Správných řešení je podle mého několik. Jde o to, odkud chceme odvádět zabudovanou vlhkost.
 
 
 
Jestliže byla například provedena rekonstrukce ploché střechy se zateplením, přičemž se ponechaly původní vrstvy střechy a aplikovala nová parozábrana, potřebujeme odvádět vlhkost zpod nově vytvořené parozábrany.
 
Parozábranu je samozřejmě nutné natavit na stávající hydroizolaci bodově. Při bodovém natavení se vytvoří meziprostor, v němž má vlhkost šanci se šířit k aeračnímu komínku. V tomto případě je vhodné použití vložky aerátoru, která se umístí pod tepelnou izolaci a přířezem hydroizolace napojí na parozábranu.
 
Vložka aerátoru prostupuje i tepelnou izolací, je proto vhodné se při realizaci zamyslet nad napojením vložky na hydroizolaci, aby se vlhkost procházející komínkem nevracela do tepelné izolace. Po vyschnutí střechy (což je otázkou let) lze prostor vložky aerátoru vyplnit tepelnou izolací kvůli eliminaci tepelných mostů. K tomuto způsobu provedení se musí použít aerátor bez perforací na bočních stěnách.
 
 
 
Dalším příkladem užití komínků je zavlhnutí tepelné izolace při realizaci.
 
V tomto případě musíme komínek položit na tepelnou izolaci nebo pod finální pás (přičemž podkladní pás je kruhově prořezán pod tělem komínku). Podle mého mínění nemá cenu prořezávat pod komínkem tepelnou izolaci, pokud se jedná o tepelnou izolaci z minerální vlny. Ta je sama o sobě dostatečně difuzní, aby vodní páry byly schopny se protlačit k aerátoru.
 
U varianty s polystyrenem bych doporučoval umisťovat komínek nad křížení spár tepelné izolace, pokládají-li se ovšem desky EPS pouze v jedné vrstvě. Pokud jde o desky systému pero/drážka nebo o položení tepelné izolace ve dvou vrstvách s přeložením spár, je kvůli brzkému odvedení vlhkosti zpod tepelné izolace vhodnější provedení kruhových výřezů tepelné izolace až na parozábranu. Aby nebyly tepelné mosty do budoucna přítěží, doporučuji opět po vyschnutí střechy uzavřít tepelný most doplněním tepelné izolace (například nasypáním nadrolených kuliček polystyrenu).
 

Další články

Jak správně namontovat střešní vpusť s nástavcem?

Pokud aplikujete vpust na jednoplášťovou střechu, která je tvořena pouze hydroizolací a nosnou konstrukcí bez tepelné izolace, použijete pouze vpust, kterou nasunete na kanalizační potrubí, v němž by mělo být implementováno těsnění. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015

Dá se nějakým způsobem urychlit vysychání ploché střechy, když mi zateklo do polystyrenu.

Osazením aeračních komínků sice dosáhnete pozvolného vysychání, zde se ale jedná o horizont let. celý článek

Stanislav Nohavica 14.1.2015


+420 571 499 600
info@coleman.cz
          facebook icon   linkedin icon         
 
® Všechna práva vyhrazena Coleman S.I., a.s.