V naší profesi je žebřík tím nejdůležitějším nástrojem. Většina zakázek na nás čeká ve výškách, proto je žebřík nezbytným pomocníkem každého střechaře. Kvalitní žebřík má bezesporu významný podíl na kvalitě a rychlosti Vaší práce.
Věnujte pozornost potřebné délce!
Jen málokterý kupující přesně ví, jakou vlastně potřebuje výšku. Navíc si mnohdy neuvědomujeme, že pokud máme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík v délce 4 - 4,5 m, protože dosáhneme cca 1 m nad konec žebříku (viz obrázek).
Rozhodněte se, kolik chcete investovat!
Měli byste vědět, kolik chcete za žebřík zaplatit a co za své peníze chcete dostat, protože není žebřík jako žebřík, i když to tak na první pohled vypadat může. Musíte se tedy správně zorientovat v nabídce z hlediska kvality a ceny. Co sledovat a čím se řídit, abyste vybrali správně?
Zvolme si jako příklad trojdílný žebřík 3 x 9, který patří k nejprodávanějším. Tento žebřík dnes pořídíme v rozmezí od 2 500 do 5 500 Kč. Rozdíl tedy činí 100 %, což jistě nebude způsobeno pouze cenovou politikou různých prodejců. Koupil jsem si tedy za 3 000 Kč ještě kvalitní produkt, nebo jsem získal za 5 000 Kč předražený výrobek? Při odpovědi pomůže několik jednoduchých pravidel.
Počet příček?
Při určování užitné hodnoty žebříku asi nejvíce sledované kritérium, je však i nejvíce zavádějícím údajem. Evropská norma EN 131 povoluje vzdálenost jednotlivých příček v rozsahu 25 - 30 cm. Obecně platí, že levnější, tzv. hobby žebříky a téměř vždy různé akční typy mají vzdálenost příček 25 cm, zatímco kvalitnější, tzv. profi žebříky, v rozmezí 28 - 30 cm. Tím lze vysvětlit paradoxní stav, že jeden žebřík 3 x 9 může mít délku kolem 5 m a tentýž typ v jiném provedení či od jiného výrobce 5,7 m nebo to, že například žebříky 3 x 9 a 3 x 10 mohou mít velice podobnou délku.
Délka žebříku?
Vypovídá o užitné hodnotě žebříku již podstatně více než předešlé kritérium. Označování délek u žebříků se však výrazně liší, proto je třeba tyto údaje pozorně prostudovat. Některý výrobce uvádí v prospektech maximální délku vysunutého žebříku, což je ovšem údaj, který v praxi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme pevně na zeď. Správnější a vůči zákazníkovi korektnější způsob je uvedení tzv. opěrné výšky, tedy délky kolmice z místa, kam žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75 - 80 °. To může být další vysvětlení, proč se setkáváme s různými rozměry udávanými u typů se shodným počtem příček.
Navíc je tento údaj zavádějící i tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku, tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li např. žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést délku žebříku o 20 cm větší, ale je zřejmé, že výšku příčky, na níž stojím, to ovlivní pouze o 10 cm.
Šířka žebříku, rozměry příček?
Je třeba sledovat i tyto rozměry. Šířka hobby žebříku může kolísat od 35 do 42 cm a jedna hrana příčky se může pohybovat v rozmezí 22 - 30 mm. Samozřejmě platí, že čím širší příčka, tím pohodlnější stání na žebříku.
Hmotnost žebříku?
Asi nejvíce vypovídá o správném poměru mezi cenou a jakostí žebříku hmotnost, což je údaj, který paradoxně najdete na těchto výrobcích zřídka a jen málokdy je uveden na různých reklamních prospektech. Musíme samozřejmě vyjít z předpokladu, že dnes již nenajdete na trhu ručně svařované žebříky, které byly pevnostně předimenzované. Technologie výroby žebříku je dnes velmi podobná a většina výrobců nakupuje hotové hliníkové profily u několika málo evropských výrobců hliníku. Jak ovlivňuje hmotnost případné užitné hodnoty žebříku, především tuhost konstrukce, je zřejmé.
Jak tento parametr ovlivňuje cenu?
V rámci dosažení nejnižší ceny lze udělat následující: snížit na nejnižší přípustnou hranici vzdálenosti mezi příčkami, zvolit nejužší možný profil příčky a nejužší povolenou šířku žebříku a použít nejnižší možnou tloušťku stěny použitého profilu. Vrátíme-li se k našemu příkladu (žebříku 3 x 9), potom lze na trhu nalézt žebříky tohoto typu, které mají hmotnost 18 - 20 kg, ale také pouze 12,5 kg.
Co to znamená z hlediska ceny?
Je-li žebřík lehčí o 7 kg, je materiálová náročnost (velmi zjednodušeně) nižší přibližně o 800 Kč. Protože veškeré kalkulace prodejních cen se provádějí procentní sazbou, může tento rozdíl v konečné ceně činit i 2000 Kč.
Pokud jste tedy zaplatil cca 5 000 Kč za žebřík 3 x 9, u něhož výrobce udává opěrnou výšku alespoň 5,5 m a hmotnost v rozmezí 17 - 18 kg, koupil jste si kvalitní výrobek za odpovídající cenu. Jestliže jste si pořídil žebřík 3 x 9 s hmotností v rozmezí 13 - 14 kg a udávanou opěrnou výškou 500 - 530 cm a zaplatil za něj od 2 500 do 3 500 Kč, zaplatil jste také odpovídající cenu, ale za levný výrobek, což musíte brát v úvahu při nárocích na jeho vlastnosti.
Samozřejmě existují další parametry, které ovlivňují cenu žebříků, např. zda je žebřík určen pro kutila nebo pro každodenní práci řemeslníka, je-li vyroben z tažených či svařovaných profilů atd. Pokud si dáte tolik práce, že prostudujete více nabídek nebo si necháte poradit v odborné prodejně, sledování těchto čtyř kritérií by mělo pomoci ke správnému výběru a rozhodnutí. Asi i zde však bude platit staré pravidlo „zlatá střední cesta“.
A co příslušenství?
Závěrem lze doporučit, abyste při nákupu věnovali pozornost i pořízení případného příslušenství.
- Vaše chodidla určitě ocení některou z nášlapných plošinek.
- Bezpečnost jistě zvýší používání ocelových stabilizačních hrotů, které lze zabodnout do trávníku.
- Fasádu domu méně poškodí konec žebříku, na jehož konec jsme namontovali kolečka.
- I kratší žebřík může posloužit při údržbě okapů, použijeme-li tzv. odstup.
- Jednoduchá pomůcka (pár spojovacích desek) nám pomůže vyřešit problém, jak postavit žebřík na schodiště.
- Až na žebříku mnohdy zjistíme, jak praktickou pomůckou je jednoduchá odkládací plošinka.
Sortiment pomůcek je pestrý a u mnohých časem zjistíte, že jsou pro Vás neocenitelné.
Nabídka je zkrátka široká jak z hlediska sortimentu, tak z hlediska cen a pokud se budete řídit zde uvedenými pravidly, jistě si vyberete ke své plné spokojenosti.
Norma DIN EN 131
Na závěr uvádíme pro Vaši informaci stručný přehled požadavků na žebříky, které určuje evropská norma:
- minimální povolená tloušťka použitého materiálu 1,2 mm
- minimální povolený průřez příčky 20 x 20 mm
- odstup příček minimálně 250 mm, maximálně 300 mm (tento rozměr musí být na celém žebříku jednotný)
- minimální světlá šířka žebříku 280 mm, vnější šířka 340 mm